a důležitá upozornění výrobce
které jsou v souladu s § 1751 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále taky „Občanský zákoník“), součástí smluv, uzavřených mezi prodávajícím – společností Gravelli, s.r.o. (dále jen prodávající) a kupujícím, který na tyto všeobecné obchodní podmínky (dále jen obchodní podmínky) přistupuje.
1. ROZHODNÉ PRÁVO
Vztahy mezi smluvními stranami se řídí těmito obchodními podmínkami a zákonem č. 89/2012 Sb., občanský zákoník ČR, a to bez ohledu na to, zda je kupující tuzemskou či zahraniční osobou. Dodávky zboží podle těchto obchodních podmínek jsou možné jen na území ČR. V případě, že vedle těchto VOP platí rovněž obchodní podmínky kupujícího, pak v případě rozporu mezi nimi a těmito VOP mají přednost tyto VOP.
2. KUPNÍ SMLOUVA
Realizace obchodů mezi smluvními stranami probíhá pro dlouhodobý prodej zboží prodávajícího na základě rámcových kupních smluv (LOP) a následných jednotlivých závazných objednávek kupujícího, pro jiný prodej na základě závazné objednávky kupujícího nebo na základě uzavřené kupní smlouvy pro dodávky zboží. Závaznou objednávku lze učinit pouze písemně, zpravidla elektronickou poštou. Veškeré ústní a telefonické objednávky jsou nezávazné a vyžadují k nabytí právní závaznosti písemné potvrzení prodávajícího. Neoznámí-li prodávající kupujícímu nejpozději do tří pracovních dnů ode dne doručení objednávky, že objednávku mění, nepřijímá
nebo nemůže splnit, má se za to, že návrh učiněný v objednávce přijal a sdělí termín dodání. Všechny nabídky prodávajícího zaslané kupujícímu jsou pouze informativní a nezávazné.
Závazná objednávka musí být čitelná a konkrétní a musí zejména obsahovat tyto náležitosti:
a) identifikační údaje kupujícího (jméno a příjmení, obchodní firmu, adresu sídla či místa podnikání, IČ a DIČ kupujícího)
b) název zboží – jasná specifikace, resp. kód zboží a množství zboží
c) způsob dopravy zboží (kupujícím nebo prodávajícím), dodací lhůtu a místo určení
d) cenu za jednotku a celkovou cenu objednaného zboží nebo odkaz na ceník prodávajícího, nedohodnou-li se smluvní strany jinak.
e) číslo a datum vystavení objednávky a podpis objednávky s uvedením podepisující osoby a funkce podepisující osoby, a to tiskacím nebo hůlkovým písmem
f) telefonický kontakt na objednávajícího a e-mail
V případě, že prodávající nebude moci z části objednávku vykrýt podle specifikace kupujícího, platí že:
a) smlouva je uzavřena v části objednávky, u níž došlo ke shodě
b) prodávající je oprávněn novým návrhem nabídnout kupujícímu jiné plnění.
3. POVINNOSTI PRODÁVAJÍCÍHO
Prodávající má zejména povinnost
a) vyřizovat kupujícímu včas jeho objednávky,
b) informovat kupujícího o změnách v sortimentu a ceníku zboží,
c) poskytovat kupujícímu stanovenou množstevní slevu.
4. POVINNOSTI KUPUJÍCÍHO
Kupující má zejména povinnost, pokud v rámcové kupní smlouvě není stanoveno jinak:
a) prodávat řádně zboží zákazníkům
b) informovat zákazníky o veškerých vlastnostech a způsobu použití zboží
c) objednávat včas zboží u prodávajícího
d) objednávat zboží v množství, které odpovídá jeho balení výrobcem
e) podílet se na marketingu a propagaci prodeje zboží
f) zpětně informovat prodávajícího o prodejnosti jeho zboží, stavu na trhu a připomínkách zákazníků k materiálům prodávaným prodávajícím
g) seznámit se v aktuálně platném katalogu „Produkty a ceny“ s kapitolou „Důležitá upozornění výrobce“.
Kupující, který je zpracovatelem dodaného zboží prodávajícího, nemá povinnosti stanovené v bodech a), b), e) a f) tohoto článku.
5. PODMÍNKY DODÁVKY ZBOŽÍ
Zboží je dodáno okamžikem převzetí zboží kupujícím nebo jím zplnomocněnou osobou nebo předáním zboží prvnímu dopravci k přepravě zboží pro kupujícího. Podkladem pro vydání zboží ve skladu je dodací list. Kupující, jím zplnomocněná osoba nebo pověřený dopravce jsou povinni převzetí zboží potvrdit podpisem na dodacím listu.
1. Nedohodnou-li se smluvní strany jinak, je místem odběru kupujícímu známé místo expedičního skladu prodávajícího nebo, pokud prodávající zajišťuje dopravu zboží zákazníkovi, je místem odběru místo určení. V případě, že kupující, jím zplnomocněná osoba nebo dopravce kupujícího přebírá zboží ve skladu prodávajícího, přechází nebezpečí škody na kupujícího okamžikem převzetí v určeném expedičním skladu. V případě dodání zboží na jiné místo určení dopravcem prodávajícího, přechází nebezpečí škody na zboží na kupujícího, pokud není dohodnuto jinak, okamžikem převzetí zboží kupujícím od dopravce prodávajícího. Převzetí zboží od dopravce je kupující povinen potvrdit na dodacím listu. V případě, že si kupující zajistí vlastní přepravu, je povinen bez zbytečného odkladu doručit potvrzený dodací list prodávajícímu. Na vyžádání prodávající předá kupujícímu stejnopis potvrzeného dodacího listu.
2. V případě, že dodávku zboží zajišťuje prodávající, musí kupující zajistit veškeré náležitosti pro bezpečný příjezd LKW až 48 t a složení zboží, pokud není písemně ujednáno jinak. Podobně je tomu i se znečištěním, sjízdností a povoleními. V opačném případě, jdou veškeré vícenáklady k tíži kupujícího. Při nezajištění těchto náležitostí je prodávající oprávněn uložit zboží ve svém expedičním skladu a zaslat kupujícímu písemnou výzvu k odběru tohoto zboží. Zboží se standardně nakládá pouze na zaplachtovaná auta. Ve výrobním závodě nenaloží LKW bez bočnic, které jsou vyšší než naložené zboží. Běžný čas vykládky činí 45 min. Při delším čase
vykládky je prodávající oprávněn účtovat tarifní dopravní sazbu za dodatečný čas stání v obvyklých nákladech.
3. Prodávající je povinen dodat zboží v druhu a množství podle přijaté závazné objednávky nebo objednávky, u níž došlo ke shodě. Kupující souhlasí s dodáním zboží v přiměřeně větším množství tak, aby mohlo být dodáno v balení od výrobce. Prodávající je v případě dodávky na smluvené místo určení povinen zboží řádně zabalit, a to na náklady kupujícího, není-li cena zabalení zboží již součástí kupní ceny. Dílčí dodávky jsou přípustné. Při dodání zboží obdrží kupující od prodávajícího příslušné doklady ke zboží. Kupující je povinen zboží převzít. V případě, že zboží odmítne převzít, odpovídá prodávajícímu za veškeré vzniklé škody, včetně ušlého zisku, zejména škody vzniklé uhrazením nákladů na dopravu zboží tam a zpět, na skladování zboží a související náklady. Odstoupí-li kupující bezdůvodně (to znamená bez důvodu, který není zákonem nebo smlouvou upraven) od
smlouvy, je prodávající oprávněn požadovat od kupujícího odstupné ve výši 25% kupní ceny jako náhradu za vzniklé náklady a výdaje, přičemž nárok na náhradu škody tím zůstává nedotčen. U zakázkové výroby je odstoupení ve výši 100%. Případné změny nebo stornování objednávky bude prodávající akceptovat jen v písemné formě a ve lhůtě 24 hodin od obdržení objednávky.
6. PALETY
Zboží prodávající dodává na dřevěných paletách uvedených v aktuálním ceníku. Rovněž prodejní cena palety je uvedena v aktuálním ceníku. V případě vrácení čistých a nepoškozených palet kupujícím prodávajícímu ve lhůtě do 180-ti dnů od dodání, odkoupí tyto palety zpět za cenu dle aktuálního ceníku. Po uplynutí stanovené lhůty není prodávající povinen je odkoupit.
V případě individuální dohody je odkoupí za dohodnutou cenu. Jednorázové palety prodávající neúčtuje ani nepřijímá zpět. Náklady přepravy palet do expedičního skladu prodávajícího nese kupující. Palety musí být při vrácení nepoškozené a srovnané na sebe (ne do sebe). Při nedodržení těchto podmínek nebudou palety od kupujícího převzaty a všechny s tímto vzniklé náklady hradí kupující. Nepřevzaté palety je povinen kupující si neprodleně odvézt maximálně však do 14-ti dnů. Po této lhůtě budou palety sešrotovány bez jakéhokoliv nároku kupujícího. Každá zásilka vrácených palet musí být doložena původním dodacím listem s údaji o kupujícím a počtu palet. Na zpětný odkup palet vystaví prodávající opravný daňový doklad (ODD). Podmínkou proplacení ODD je, že prodávající obdrží zpět potvrzení kupujícího o převzetí příslušného ODD opatřené datem převzetí a podpisem kupujícího. Palety se odečítají od nejstarších. Zboží je při přepravě na paletách fixováno fólií nebo přepásáno plastovou páskou.
7. TERMÍN DODÁNÍ ZBOŽÍ
Prodávající se zavazuje dodat kupujícímu zboží určené na základě přijaté objednávky nebo objednávky, u níž došlo ke shodě v následujících lhůtách:
a) zboží, které bude mít prodávající na skladě, bude připraveno k dodání bez zbytečného odkladu, nejpozději však do jednoho týdne (při ucelenosti LKW 24t) po přijetí objednávky nebo datu shody objednávky, nedohodnou-li se smluvní strany jinak
b) zboží, které nebude mít na skladě, bude prodávajícím bez zbytečného odkladu sdělen předpokládaný termín dodání. O této skutečnosti vyrozumí prodávající kupujícího.
V případě, že kupující nevznese vůči předpokládanému termínu dodání /písmeno b) tohoto článku/ námitky písemně, zpravidla elektronickou poštou, a to obratem po obdržení sdělení o předpokládaném termínu dodání zboží, platí, že s navrženým termínem souhlasí.
U zboží, které nebude vyzvednuto ze skladu do 14-ti dnů od výzvy, dojde ke stornování objednávky a nutnosti objednat zboží znovu.
Termíny odevzdání zboží platí při nepřerušeném chodu výroby a možnosti dovezení bez překážek existujících nezávisle na vůli prodávajícího. Prodávající je oprávněn uskutečnit dodávku po částech a kupující je povinen zaplatit cenu za takto dodané zboží.
8. KUPNÍ CENY A PLATEBNÍ PODMÍNKY
Dohodnuté kupní ceny zboží jsou ceny podle ceníků prodávajícího, které jsou platné v den uzavření smlouvy. Prodávající si vyhrazuje právo provádět změny v ceníku bez předchozího upozornění. V cenících je rozhodující cena zboží uváděná bez daně z přidané hodnoty.
V kupních cenách není obsažena cena dopravy do místa určení, ani cena nestandardního balení. Uvedené ceny dopravy a nadstandardního balení budou účtovány kupujícímu, nedohodnou-li se smluvní strany jinak.
Úhrada ceny zboží je kupujícím prodávajícímu placena zpravidla zálohově předem v plné výši kupní ceny včetně daně z přidané hodnoty na základě zálohové faktury. Nejpozději do 15-ti dnů po dodávce zaplaceného zboží je prodávající povinen vystavit a předat kupujícímu fakturu s náležitostmi daňového dokladu.
Je-li mezi prodávajícím a kupujícím dohodnuto zaplacení zboží až po jeho dodávce (dílčí dodávce), je kupující povinen zaplatit kupní cenu nejpozději ve lhůtě splatnosti uvedené na faktuře vystavené prodávajícím, a to na účet prodávajícího uvedený na faktuře.
Dnem zaplacení je den připsání částky odpovídající kupní ceně včetně daně z přidané hodnoty na účet prodávajícího. Nedohodnou-li se strany jinak, teprve tímto okamžikem vzniká kupujícímu nárok na dodání zboží. Dále, nedohodnou-li se strany jinak, je důkazem zaplacení kupní ceny bankovním převodem výpis z účtu kupujícího dokládající provedenou úhradu nebo písemné potvrzení banky kupujícíhoo tom, že provedla úhradu na účet prodávajícího.
Při prodlení se zaplacením faktury je kupující povinen zaplatit prodávajícímu úrok z prodlení ve výši 0,05 % z dlužné částky za každý i započatý den prodlení.
V případě, že kupující řádně a včas nezaplatí kupní cenu zboží, prodávající má právo při dalších dodávkách:
a) požadovat zaplacení kupní ceny před dodáním dalšího zboží na základě zálohové faktury, kterou vystaví prodávající
b pozastavit dodání dalšího zboží, pokud kupující neuhradí dodané zboží řádně a včas, a to až do doby jeho zaplacení,
c) provést snížení případného rabatu až na 0% do doby řádné úhrady veškerého dodaného zboží.
9. VÝHRADA VLASTNICTVÍ
Vlastnické právo ke zboží přechází na kupujícího zaplacením kupní ceny, přičemž úplné zaplacení kupní ceny a DPH je vždy podmínkou vlastnictví. V případě nezbytnosti uplatnění výhrady vlastnictví je kupující povinen umožnit prodávajícímu přístup ke zboží a zpětný odvoz zboží, jehož vlastnictví na kupujícího nepřešlo, pokud jej kupující má ještě k dispozici. Pokud zboží k dispozici již nemá, je povinen převést pohledávku za svým zákazníkem na prodávajícího v rozsahu dlužné částky. Prodávající má právo na náhradu škody vzniklé uplatněním vlastnického práva podle tohoto odstavce.
10. LIMIT ČERPÁNÍ ZBOŽÍ, ZAJIŠŤOVACÍ SMĚNKA
Smluvní strany sjednávají, že prodávající je oprávněn stanovit limit čerpání zboží. Každý odběr zboží nad stanovený limit čerpání zboží podléhá individuálnímu projednání.
Prodávající je oprávněn požadovat na kupujícím k zajištění zaplacení sjednaného zboží vystavení zajišťovací směnky se směnečnými podmínkami podle požadavku prodávajícího, avalovanou kupujícím nebo členy jeho statutárního orgánu.
11. ODPOVĚDNOST ZA VADY ZBOŽÍ
1. Prodávající odpovídá za vady dodaného zboží v souladu s podmínkami výrobce, tedy technickými listy, pokyny prodávajícího a těmito VOP. Není-li v technickém listu výrobku uvedena kratší doba (pro specifické vlastnosti zboží), tak v případě přímého prodeje spotřebiteli platí zákonná úprava doby pro uplatnění práv z vadného plnění (24 měsíců) a v ostatních případech tato doba činí 6 měsíců. Odpovědnost prodávajícího za vady nevzniká, jestliže tyto vady byly způsobeny po převzetí zboží kupujícím, vnějšími událostmi a nezpůsobil je prodávající nebo osoby, s jejichž pomocí prodávající plnil svůj závazek.
2. Nedodržení přepravních a skladovacích podmínek prodávajícího kupujícím, jím zplnomocněnou osobou nebo dopravcem kupujícího je vždy důvodem k neuznání reklamace vad zboží.
3. Kupující je povinen prohlédnout zboží pří jeho převzetí.
4. Kupující stvrdí svým podpisem na dodacím listu nebo podpisem kupní nebo jiné smlouvy, že převzal technické listy k dodávanému zboží, pokyny prodávajícího a že se seznámil s jejich obsahem, zejména se skladovacími podmínkami, že je seznámen s dobami použitelnosti zboží stanovenými na obalech zboží, v návodech použití, technických listech apod. a že je seznámen s přepravními podmínkami.
5. V případě, že kupující prodává zboží svým zákazníkům, zavazuje se prezentovat zboží v souladu s dokumentací ke zboží obdrženou od prodávajícího, sdělovat svým zákazníkům jakost a vlastnosti zboží prodávajícím a výrobcem popisované. Kupující se zavazuje seznámit své zákazníky s dobou použitelnosti zboží a s přepravními a skladovacími podmínkami.
6. Prodávající neodpovídá za vady zboží způsobené při přepravě, přepravuje-li kupující zboží sám.
7. Reklamace množství a jiných zjevných vad musí být kupujícím uplatněna písemně při převzetí, v dodacím listu, jinak veškerá práva z vadného plnění u zjevných vad zanikají.
8. Reklamace skrytých vad musí být učiněna neprodleně po jejich zjištění a současně nejpozději během doby dle odst. 1 výše, jinak veškerá práva z vadného plnění u skrytých vad zanikají. Reklamace musí být uplatněna písemně doporučeným dopisem odeslaným prodávajícímu nejpozději do 3 dnů po jejich zjištění nebo v téže lhůtě prostřednictvím reklamačního formuláře uvedeného na webových stránkách výrobce.
Rozhodujícím pro zachování lhůty je datum odeslání.
9. V reklamačním oznámení je kupující povinen uvést všechny nutné podrobnosti týkající se vady zboží a uvést jím požadovaný nárok z vady reklamovaného zboží a přiložit 3 fotografie vadného zboží (jedna na celkovou plochu a dvě detailní).Ihned po zjištění vady výrobku je kupující povinen zajistit zboží a místo jeho použití proti poškození a vyčkat na prohlídku reklamovaného zboží a místa jeho použití prodávajícím nebo jím pověřeným zástupcem. Prodávající se zavazuje v přiměřené lhůtě zajistit prohlídku reklamovaného zboží a místa jeho použití. V případě potřeby je prodávající oprávněn odebrat vzorky reklamovaného zboží za účelem jejich dalšího
posouzení. Neumožnění prohlídky a/nebo odběru vzorků reklamovaného zboží může být důvodem pro okamžité zamítnutí reklamace.
10.Kupující je povinen zboží užívat a zpracovávat řádně v souladu se skladovacími podmínkami, těmito VOP, technickými listy, pokyny prodávajícího a dobami použitelnosti zboží, obvyklým způsobem je ošetřovat podle pokynů výrobců. Reklamace vad způsobených nesplněním těchto podmínek nemůže být uznána.
11. Poradenství odborných a technických poradců prodávajícího při aplikacích materiálů dodaných prodávajícím dle kupních smluv uzavřených mezi prodávajícím a kupujícím je poskytováno na základě žádosti kupujícího v rámci servisu zákazníkům. Poradenství není závazné vzhledem k tomu, že prodávající nemůže vyloučit nesprávnost a neúplnost informací poskytnutých kupujícím při zpracování a aplikaci zboží.
12. Kupující je povinen ve smyslu ustanovení § 101 Zákoníku práce č. 262/ 2006 Sb. v platném znění písemně informovat prodávajícího o rizicích a spolupracovat s prodávajícím při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Současně je kupující povinen zajistit, aby jeho činnost a práce jeho zaměstnanců byly organizovány a prováděny tak, aby byli současně chráněni zaměstnanci prodávajícího a spolupracovat při zajištění bezpečného,
nezávadného a zdraví neohrožujícího pracovního prostředí v místě dodání zboží prodávajícím.
13.Na veškeré výrobky vydal prodávající patřičná prohlášení dle § 13 odst. 2 zákona č. 22/ 1997 Sb. v platném znění a § 13 nařízení vlády č. 163/ 2002 Sb. v platném znění.
14.Výslovně se konstatuje, že prodávající neodpovídá za vady vzniklé v důsledku neodborného nebo nepřiměřeného užití, skladování nebo chybné manipulace se zbožím.
15. Prodávající neposkytuje dále žádnou záruku za drobné odlišnosti v odstínu barevnosti dodaného zboží způsobeného vápenným výkvětem nebo otiskem materiálů ležících mezi jednotlivými
vrstvami zboží. Podobně je tomu u krakeláže. Betonové výrobky jsou vyráběny z dozorovaných přírodních materiálů. Přesto dochází ke kolísání jejich vlastního přirozeného složení. Ve vazbě na další faktory, které působí během výroby a skladování zboží, zejména povětrnostní podmínky, dochází ke kolísání barevných odstínů, ke vzniku vápenných výkvětů a nerovnoměrnému vysychání výrobků. Případné barevné rozdíly a odlišnosti vzniklé vápenným výkvětem nemají v žádném případě vliv na kvalitu a použitelnost zboží. Případné barevné rozdíly, vápenné výkvěty a nerovnoměrné vysychání výrobků nelze proto uznat jako vadu zboží. Působením povětrnostních
vlivů a běžným mechanickým namáháním dojde postupem času k vyrovnání barevných rozdílů a vymizení výkvětů.
16.Barevné vyobrazení v tiskových materiálech a vzorky mají pouze informativní charakter a proto nelze poskytovat záruku na částečné barevné odchylky, neboť tyto nemají vliv na účel použití.
17. Barevného provedení – melíru je dosaženo prolínáním několika barev, čímž dochází při výrobě vždy k dosažení originálního výsledku. Barevné provedení je nutno posuzovat na celé ploše, nikoliv u jednotlivých pruhů.
18. Reklamace zjištěných vad výrobků se musí oznámit neprodleně před zabudováním zboží. V případě, že vadný výrobek bude zabudován, nehradí prodávající náklady spojené s jeho výměnou.
19.Předpokladem uplatnění nároků z odpovědnosti za vady je dodržování podmínek údržby a ošetřování sdělených prodávajícím. Kupující je povinen reklamované zboží až do písemného uznání vady ze strany prodávajícího nebo konečného pravomocného rozhodnutí soudu skladovat tím způsobem, aby nedocházelo k dalšímu poškozování zboží.
20.Výrobky jsou expedovány, není-li ve smlouvě uvedeno jinak, s 70% konečnou pevností. Kupující bere na vědomí, že z tohoto důvodu je nutná zvýšená opatrnost při manipulaci, skladování, dopravě a zpracování.
21.V ostatním platí ustanovení Občanského zákoníku, a pokud jde o nároky z vad zboží, pak konkrétně ustanovení § 2099 a násl. Občanského zákoníku.
22. Promlčecí doba pro uplatnění nároku kupujícího na náhradu škody trvá jeden rok.
23.Všechny produkty jsou impregnovány a impregnace lehce produkty ztmavuje.
12. VRÁCENÍ ZBOŽÍ
Speciální výrobky a speciální barevné odstíny, jakož i výrobky, které nejsou vedeny v běžném sortimentu prodávajícího, nemohou být vráceny.
13. LIKVIDACE ODPADŮ A NEVRATNÝCH OBALŮ
Za likvidaci nevratných obalů a případných odpadů odpovídá kupující, příp. jeho kupující.
14. ODPOVĚDNOST ZA ŠKODY
Za škody, které lze prokázat bezprostředně vadným výrobkem prodávajícího, odpovídá prodávající v rámci zákonných ustanovení. Je vyloučena odpovědnost za škody, které nelze označit za škody způsobené vadou výrobku.
15. PORADENSTVÍ
V případě požadavku kupujícího může prodávající zajistit svými odbornými poradci odborné proškolení a technickou instruktáž, mající povahu nezávazné bezplatné služby.
16. DŮVĚRNOST INFORMACÍ
Smluvní strany prohlašují, že všechny skutečnosti, které o sobě navzájem získají v průběhu vzájemných obchodních vztahů, zejména obsah smluv, výrobní, technologické, odběratelské či obchodní poznatky, se považují za obchodní tajemství a zavazují se uchovat je v tajnosti, a to i po skončení platnosti a účinnosti rámcové kupní smlouvy, kupní smlouvy či jiné smlouvy, s výjimkou povinnosti poskytnutí informací státním orgánům dle obecně závazných právních předpisů. Poruší-li některá ze smluvních stran tento závazek, má druhá smluvní strana právo uplatnit náhradu škody a na výši náhrady škody.
17. ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY
Prodávající i kupující mají právo odstoupit od smlouvy, poruší-li druhá smluvní strana podstatným způsobem ustanovení kupní nebo jiné smlouvy nebo těchto obchodních podmínek.
Odstoupení od smlouvy musí být učiněno písemně a doručeno druhé smluvní straně. V pochybnostech se má za to, že dnem doručení je nejpozději čtvrtý den ode dne podání odstoupení od smlouvy provozovateli poštovních služeb.
18. UZAVŘENÍ A ZÁNIK SMLOUVY
Rámcová kupní smlouva, kupní smlouva nebo jiná smlouva jsou uzavřeny na dobu neurčitou, nedohodnou-li se smluvní strany jinak. Smlouvy nabývají platnosti a účinnosti dnem podpisu oběma smluvními stranami. Nedílnou součástí rámcové kupní smlouvy, kupní smlouvy nebo jiné smlouvy jsou tyto VOP, které každá smluvní strana podepíše při podpisu smlouvy na znamení, že se seznámila s jejich obsahem a že s nimi souhlasí.
Každou smlouvu lze písemně zrušit:
a) dohodou smluvních stran,
b) výpovědí prodávajícího nebo kupujícího, v tomto případě zanikají smlouvy dnem následujícím po doručení výpovědi druhé smluvní straně. O doručení platí ustanovení o doručování sjednané v čl. 17. VOP – u odstoupení od smlouvy,
c) okamžitým zrušením v případě odstoupení od smlouvy,
d) uzavřením nové smlouvy se předchozí smlouva ruší.
Zánikem smlouvy však není dotčeno právo oprávněné strany požadovat úrok z prodlení, smluvní pokutu, náhradu škody, vrácení zboží, apod. Účastníci jsou povinni vyrovnat vzájemné závazky a pohledávky do 15-ti dnů od zániku smlouvy.
19. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ
1. Těmito všeobecnými obchodními podmínkami se řídí veškeré smlouvy o dodávce zboží uzavřené mezi prodávajícím a kupujícím, které na ně odkazují. Odchylná ujednání ve smlouvě mají ve smyslu § 1751 Občanského zákoníku přednost před těmito všeobecnými obchodními podmínkami. Uzavřené smlouvy a všeobecné obchodní podmínky mohou být změněny a rušeny (pokud se nejedná o jednostrannou výpověď smlouvy či jednostranné okamžité zrušení v případě odstoupení od smlouvy) pouze dohodou smluvních stran v písemné formě.
2. Vylučuje se použití § 558 odst.2, § 1751 odst. 2 a 3, § 1799, § 1800, § 1805 odst.2, § 1913, § 1950, § 1952 odst.2, § 1995 odst.2 a § 2630 občanského zákoníku.
3. Faktura vystavená oprávněnou stranou musí mít náležitosti daňového dokladu stanovené v § 29 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Nebude-li mít tyto náležitosti, je povinná smluvní strana oprávněna vrátit fakturu k přepracování. O dobu doručení vrácení a přepracování faktury se prodlužuje lhůta splatnosti fakturované částky.
4. Právní neúčinnost jednotlivých ustanovení těchto podmínek nebo smluv nezpůsobuje jejich neplatnost. Ustanovení, o nichž se zjistí, že jsou neplatná, se nahradí takovými ustanoveními, která odpovídají zamýšlenému účelu.
5. V případě vyšší moci je každá smluvní strana zproštěna svých závazků ze smluv vyplývajících. Za vyšší moc se považují zejména živelní události, vyhlášení války, mobilizace, povstání, stávka apod.
6. Vztahy smluvních stran těmito obchodními podmínkami a smlouvami neupravené se řídí příslušnými ustanoveními Občanského zákoníku.
7. Ani jedna smluvní strana nemá vůči druhé postavení slabší strany.
8. Tyto VOP nabývají účinnosti dne 1. 1. 2023 a nahrazují jakákoliv předchozí ujednání.
V Praze dne 1. 1. 2023